Cikkek >

Minden, amire a kismamának szüksége lehet a szüléshez és utána


A kismamának a terhesség alatt és a szülés után sok elváltozással kell szembe néznie, ilyen a bőr nyúlása végett a striák, műtét utáni hegek (császármetszés esetén) megjelenése, valamint a szoptatás során keletkező elváltozások észlelése. Ráadásul a szülés közeledtével egyre jobban foglalkoztat minden jövendőbeli anyukát, hogy pontosan mit is kellene vinni a kórházba, ha elérkezett a várva várt pillanat.  Éppen ezért gyűjtöttünk össze néhány típusú terméket, amelyek segíthetnek a felszerelés előkészítésében és a mellékhatások, tűnetek kezelésében, enyhítésében.


Először is mindenképp érdemes a kórházaknál is tájékozódni, hogy melyik intézmény mit enged, ajánl, illetve mit ad pluszba a szülés és az ott tartózkodási időszak alatt. Ajánljuk, hogy már a 34. hétre legyetek felkészülve, hiszen sosem tudhatjuk előre, mi érthet bennünket, érdemes minden eshető szituációra felkészülni. Az sem árt, ha kétféle táskát készítünk elő egyet a szülésre és egyet a szülés utáni korházban töltött időszakra. Elmaradhatatlan, hogy az összes szükséges irat kéznél legyen, ilyen a: terheskönyv és az egyéb terhességgel kapcsolatos összes lelet, személyes iratok (személyi, lakcímkártya, TAJ kártya), esetleg házassági anyakönyvi kivonat/apasági nyilatkozat.


A szüléshez szükséges dolgokat elég egy kisebb hátizsákba is belepakolni, ennek a tartalma: hálóing, papucs, zokni, ásványvíz (lehetőleg mentes), szülés utánra egy kis energia (csoki, szőlőcukor), zsebkendő, törlőkendő.


A baba részére pedig szükséges lesz majd: egy csomag újszülött pelenka, textilpelenka alátétnek, nedves positörlő, nyugtatócumi, szükség esetén cumisüveg (ha a kórház nem adna), a pici kis fázós kezére, lábára kesztyű és zokni, kis sapka, továbbá kis ruhák (koraszülött, ikerbaba esetén 56-os; normál esetben 62-es méret). Ezek azok a dolgok, amelyek biztosítják, hogy a kicsi ápolt legyen, és ne fázzon az ott töltött idő alatt.

Anyának a korházban töltött időszak folyamán az alábbi dolgokra lehet szüksége:


•    kismama hálóing:
Mindenképp érdemes beszerezni pár (legalább 2) lezser, bő, kényelmes darabot. Fontos, hogy semmiképp se hordjunk terhesség alatt feszes, szoros ruhadarabokat, főleg a has és mell tájékon.
•    steril eldobható bugyi:
Bizonyos helyeken szülés után adnak szülés utáni betétet, amely sokkal nagyobb, vastagabb, mint egy átlagos betét, de bugyit hozzá nem feltétlenül adnak. Ezért érdemes vinni magunkkal egy ilyen pakkot, amelyet nem sajnálunk majd kidobni átázás esetén sem. A boltokban általában 3-4 db-os kiszerelésben lehet beszerezni és az áruk sem horribilis.
•    haskötő:
A császármetszés után segít az anyukának megelőzni a műtét következményeként kialakuló ereszkedő has formát. A beavatkozás után erősen ajánlott a használata az első napoktól kezdve. Különböző méretekben lehet beszerezni. A szorítás erőssége nagyban függ attól is, hogy milyen méretet választ az anyuka.
•    szülés utáni intimbetét: 
Sajnos a szülés utáni öröm mellett, az anyukáknak fel kell készülni a szülés utáni fájdalmakra is. Erre az időszakra a jégbetétek jelentenek nagy támaszt a hűtő, fájdalomcsillapító hatásukkal. Ezek a betétek szintén egyszer használatosak, jóval nagyobb méretűek, extra nedvszívó hatással rendelkeznek. Nagy különlegességüknek tekinthető a belsejükben elhelyezett hűtő funkció, amely a beépített zacskó megrepesztésével idézhető elő (nem kell fagyasztani). Alkalmazása során hűti a sérült gáttájékot.
•    vékonyabb betét:
Arra az esetre, amikor már nincs erős vérzése az anyukának a szülés után.
•    egészségügyi betegalátét:
Erős vérzés esetén biztonságot nyújthat, megkímélhet az átázás okozta kellemetlenségektől.
•    szoptatós melltartó:
Segít a kicsi diszkrét etetésében, egyúttal kényelmet és praktikus kezelhetőséget nyújt az anyukának is. Érdemes több darabot beszerezni.
•    papucs:
Ebből érdemes kettőt vinni, egyet a zuhanyzáshoz és egyet a kórterembe, korházi folyosók során ejtett sétákra. Mindenképpen figyelni kell arra, hogy csúszásgátlósak legyenek, hiszen nem hiányzik egyik friss anyukának sem a baleset.
•    tisztálkodási szerek:
Ezek alapvető higiéniai eszközök, amelyeknek a korházban sem maradhatnak el. Érdemes kisebb kiszerelésű ápolási cikkeket vinni, ezáltal könnyebb tárolási lehetőséget biztosítva. Ami mindenképp szükséges az a:  fogkefe, fogkrém, tusfürdő, sampon+balzsam, arckrém, fésű, WC papír, zsebkendő, hajgumi, kézfertőtlenítő.
•    törölközők (legalább kettő)
•    evőeszközök:
 Ezek lehetőleg törésmentesek és könnyen tisztíthatóak legyenek . Mindenképp kell két tányér (lapos, mély),  műanyag  pohár, kés, villa, kanál szalvéta.
•    terhességi krém:
A terhesség során kialakuló striák kezelésében, megelőzésében segít. A striák tulajdonképpen a bőr alatti kötőszövet elszakadásának következményei, általában a hason, mellen, comb- és csípőtájékon jelennek meg. Ezek a krémek színezőanyagoktól mentesek, érzékeny bőrűeknek is nagyon ajánlott E-vitamin tartalma miatt. Erősebb, zsírosabb állagának köszönhetően intenzíven hidratál, puhává és selymessé teszi az kismama igénybe vett bőrét.
•    mellápoló krém (Lansinoh, Avent, Medela):
Ezek a krémek zsírosabb, töményebb állaguknak köszönhetően regenerálják az anyuka szoptatás során kisebzett bimbóját. Biztonságosak, hypoallergének, adalékanyagoktól, tartósítószertől, vegyi és illatanyagoktól mentesek. Semleges lanolin tartalmuknak köszönhetően használhatóak akár pelenkás kiütések kezelésére is.
•    mellszívó:
Nagyon fontos eszköz, semmiképp sem hiányozhat egy anyatejjel rendelkező kismama készletéből. Általa az anyuka az összegyűlt tejet könnyen, praktikusan lefejheti és elraktározhatja későbbre. Így az anyuka melle sem lesz duzzadt és merev, a csöppségnek is lesz tartalék táplálék. Kaphatóak kézi, pumpás és elektromos változatokban is.
•    melltartóbetét (Thermobaby, Lansinoh, Avent, Chicco, Mam, BabyOno):
Előfordulhat, hogy az anyukának véletlenszerűen megindul a teje. Valljuk be nem a legkellemesebb érzés, ha éppen ez nem otthon történik meg. Ezekre az esetekre elmaradhatatlan egy olyan betét beszerzése, amely diszkrét védelmet nyújt, és nem irritálja az anya bőrét sem. Ezek a betétek általában jó nedvszívó képességgel rendelkeznek, többféle kiszerelésben is megtalálható. Úgy gondoljuk, hogy talán az anyuka szempontjából a jégbetét után ez lesz a második dolog, ami mindenképp a bevásárló kosárban fog landolni.
•    szoptatós tea (Herbária):
A szoptatás időszakában és az azt megelőző időszakban is javasolt a fogyasztása. Ugyanis hatékony tejszaporító hatása van. Kiemelkedően fontos, hogy a gyerek anyatejhez jusson, hiszen ez a lehető legjobb tápanyag, amit kaphat. Ezek a teatípusok általában édesköményt, ánizst és csipkebogyó áltermést, hibiszkuszvirágot tartalmaznak, amelyeknek tejserkentő, az anyatejbe jutva pedig ízesítő, emésztést elősegítő hatása van. A napi ajánlott fogyasztásuk 3-5 darab filter, amelyet forrásig melegített vízzel, lefedve 5-10 percig állva hagyva lehet fogyasztani. Ezeket a termékeket bármely herbáriában vagy drogériában megtalálhatjuk.
•    mellbimbóvédő sapka:
 Az anyuka számára fájó, kisebzett mellbimbó estén használatos. Puha, szilikonos felülete tompítja a harapás érzését az érzékeny felületen. Könnyen alkalmazkodik a mell vonalaihoz, jól tapad a bőrfelületen egyaránt, ezért használata nagyon praktikus. BPA mentes, emellett színtelen és szagtalan így a kicsi nyugodtan befalhatja, nem kerül káros anyag a szervezetébe. Nem gátolja a babát a szoptatásban, változatlanul érezheti az anya illatát, közelségét.
•    mellbimbó kiemelő:
Lapos, befelé forduló mellbimbó típusok esetén ajánlott az alkalmazása a szoptatás előtti és a szoptatás időszakában is. A praktikus pumpás vég és a testhez álló tölcsér segít a bimbó finom, fájdalommentes kiemelésében.

A felsorolt eszközök természetesen otthon is jó célt szolgálhatnak, emellett megkönnyítik és segítik az anyuka mindennapjait. Könnyű szülést és kellemes, boldog babázós perceket kívánunk minden Kedves Kismamának!


A Babavilág csapata :)

 

Kattintásra eredeti méretben jelenik meg.

Kategóriák
Információk
Kosár
Profilom
Elrejt